Ева Щепська, раніше — фахівчиня з психології з досвідом роботи в HR і маркетингу, знайшла своє покликання у .NET розробці та розпочала успішну IT-кар’єру з ЕРАМ Сampus у Польщі. Її історія захоплює та надихає, а поради щодо професійного розвитку стануть в нагоді не тільки початківцям, і не лише .NET-розробникам. Далі — пряма мова.
Від психології до програмування і вибору технології
Моя перша освіта пов'язана не з технологіями. Але все ж я вирішила пов’язати професійне життя з розробкою програмного забезпечення. Кодуванням я зацікавилася ще у підлітковому віці, а ще вивчала HTML та CSS, коли навчалась у школі. Проте згодом я обрала психологію, у якій здобула ступінь магістра, та розпочала кар’єру у галузі маркетингу, HR, брала участь у дослідницькому проєкті. Аж ось моє життя зробило крутий віраж, і через особисті обставини я переїхала до Саудівської Аравії.
Оскільки після переїзду в мене з’явилося трохи вільного часу, я вирішила присвятити його освіті і повернутися до програмування. Вибір на користь .NET-розробки я зробила завдяки моїй приятельці з Великобританії, яка на той час вже пройшла шлях світчера і допомогла мені спланувати кар’єрний рестарт.
На початках я не була впевнена, що зробила правильний вибір та сумнівалася у власних можливостях. Але я хочу розвінчати поширений міф про «математичний» та «гуманітарний» тип мислення. Кожна людина може навчитися будь-чому, створеному або розробленому іншими людьми, — все залежить від рівня мотивації та зацікавленості.
Платформу.NET я вважаю чудовим вибором через її універсальність. Раніше .NET-розробники були обмежені лише Windows, але тепер .NET працює і на macOS, і на Linux. За допомогою .NET можна створювати різноманітні застосунки: десктопні, веб, мобільні. І хоча ця платформа, можливо, не є ідеальним вибором для усього перерахованого спектру задач, вона дає можливість їх виконати. Ще одна важлива перевага .NET полягає у легкості перших кроків — можна швидко налаштувати середовище, написати кілька рядків коду і одразу побачити результат. Проте, як у відеоіграх, чим далі ви рухаєтесь, тим стає складніше, тому приготуйтеся до викликів на більш просунутих рівнях.
Навчання з EPAM Campus
Шукаючи можливості для стажування або працевлаштування в різних країнах, я відкрила для себе навчальні програми EPAM Campus. Спочатку я звернула увагу на навчальну програму EPAM в Угорщині, але згодом знайшла ідентичну в моїй рідній країні — Польщі. Я ознайомилася з навчальним планом і була приємно вражена його всебічністю, структурованістю, а також широкими можливостями для отримання практичного досвіду в співпраці з досвідченими менторами — це було саме те, що я шукала.
Крім того, я знала, що компанія EPAM має потужну експертизу в галузі розробки програмного забезпечення, тому я була впевнена, що зможу вчитися у справжніх професіоналів. Я подала заявку на найскладніший етап програми EPAM Campus — Спеціалізацію (лабораторії) і пройшла відбір.
Якщо описувати мої враження одним словом, це було інтенсивно! Особливу цінність для мене мала індивідуальна менторська підтримка. Кожного студента протягом цілого періоду навчання супроводжував досвідчений експерт-практик, який допомагав, ділився досвідом, допомагав зрозуміти кращі практики, а також давав більш глибоке уявлення не лише про кодування, але й про те, як вдалий вибір методологій і навички командної роботи впливають на загальний результат. Через доволі стислі часові рамки доводилося багато працювати, проте завдяки програмі я дуже швидко долучилася до команди ЕРАМ — всього через 2 місяці після початку навчання.
Як ефективно організувати час у період інтенсивного навчання
Важливість тайм-менеджементу я усвідомила ще під час навчання в університеті, яке я поєднувала з трьома роботами. Чітка та зрозуміла структура програм EPAM Campus дозволила мені балансувати між обов'язковими й додатковими завданнями для максимального ефекту.
Найбільш дієвими техніками тайм-менеджементу я вважаю:
- Техніку Pomodoro: вона дуже помічна, коли буває важко зосередитися. Якщо складно «спіймати хвилю», то зробіть перерву, пройдіться, зробіть щось інше. До речі, саме зміна діяльності часто допомагає знайти творче вирішення проблеми, над якою ви довго розмірковували.
- Список задач: розбивайте завдання на невеликі частини, які можна виконати протягом 10 хвилин, та викреслюйте завершені. Відчуття щоденного поступу надзвичайно мотивує, а якщо щось не встигаєте, то сміливо переносьте на наступний день.
- Фокусування на меті: пам’ятайте, заради чого почали цей шлях, і тримайте в голові свої довгострокові цілі.
Як попередній досвід може допомогти у новій ролі
Мій досвід в HR знадобився під час співбесід на проєкти: колись я сама була на місці інтерв’юера, і розумію, що це не екзамен, а рутинний процес закриття вакансії. Щодо психології, вона допомогла мені краще розуміти командну динаміку та комунікацію. Уміння ставити правильні запитання та розуміти різні стилі спілкування роблять мою співпрацю з командою значно ефективнішою.
Комунікація має велике значення для розробника. Сильні навички спілкування важливі навіть на джуніор-позиціях. Демо-сесії, уточнення бізнес-вимог замовника, обговорення деталей з іншими розробниками або тестувальниками — всі ці задачі вимагають комунікативних навичок, а ефективне спілкування є ключем до успіху проєкту.
Тому ледь не будь-який попередній досвід може виявитись корисним у новій ролі. Особливо, якщо він стосується гнучких навичок.
Баланс між роботою та відпочинком
Щоб «перезарядити батарейки», я поєдную різні активності. Особливе місце в моєму житті завжди посідала музика, а саме гра на скрипці. Віднедавна я захопилася шиттям, а ще відпочиваю за відеоіграми і багато часу приділяю прогулянкам з моїм улюбленим собакою. Завдяки можливості працювати віддалено я заощаджую час і зберігаю баланс, який допомагає мені залишатися зосередженою та уникати вигорання.
Ресурси для початківців у .NET, які радить Ева:
- Подкаст та канал на YouTube від Тіма Корі The Path to C# in 2024 (youtube.com)
- Codewrinkles (So, You Care About C# Performance? Then Do THIS! (You'll thank me later) (youtube.com)).
- Nick Chapsas (YouTube-канал).
- Mohamad Lawand (YouTube-канал).
- І, звісно, офіційна документація — можливо, найкорисніше джерело знань, хоча і найнудніше.
Поради для тих, хто хоче навчатися ефективніше:
- Виділяй хоча б 5-15 хвилин щодня для навчання.
- Не критикуй себе, але роби щось регулярно. Кожен маленький крок наближає до мети.
- Пам'ятай, чому ти розпочав/-ла цей шлях, і тримай в голові свої довгострокові цілі.
Поради для тих, хто готується до співбесіди
- Готуйся заздалегідь: дізнайся більше про компанію, проєкт, вакансію, підготуй запитання.
- Став запитання: це показує твою зацікавленість і допомагає не забути важливе через стрес.
- Досліджуй корпоративну культуру, щоб допоможе зрозуміти наскільки твої цінності збігаються з цінностями компанії.
- Зберігай спокій: пам’ятай, що інтерв'юер — теж людина, яка зацікавлена в знаходженні кандидата на вакансію.
- Чесність — ключ до успіху: якщо не знаєш відповідь на запитання, чесно скажи про це й опиши, як би ти взявся/-лась за вирішення задачі. Це продемонструє хід думок та підхід до вирішення проблем.
Цікавить можливість безкоштовно опанувати перспективну професію .NET-розробника? Тоді чекаємо на навчальних програмах EPAM Campus!