article-spots
article-carousel-spots
programs
Історії

«Ми маємо стати першими в питанні цифрової доступності», — Ігор Процюк

12 лист

Через проблеми зі здоров’ям Ігор Процюк втратив зір і був змушений кардинально змінити своє життя. Залишивши налагоджені побут і роботу в Данії, він повернувся до України, опанував ІТ-професію і знайшов своє покликання. Його історія є прикладом того, що сила духу та цілеспрямованість можуть здолати будь-які труднощі. Сьогодні Ігор працює в ЕРАМ як Software Testing Engineer із клієнтом зі сфери eСommerce та навчає принципів доступності цифрових рішень. У планах — дестигматизувати уявлення українців про життя людей з порушеннями. Далі — його власна історія.  

Моя історія могла би скластися інакше. Якийсь час я жив у Данії, працював менеджером, грав у футбол, планував майбутнє із дружиною. Але одного дня я прокинувся і зрозумів, що починаю втрачати зір. Після шести місяців та кількох операцій я повернувся в Україну, в Черкаси, — без зору, дружини, роботи, але з ноутбуком та підтримкою близьких. 

Життя повністю змінилося. Свого часу я закінчив Черкаський державний технологічний університет за спеціальністю «Телекомунікації». Хоча не думав, що цей диплом колись знадобиться, у 2020 році, після повної втрати зору, спираючись на знання з універу, я почав новий шлях. Друзі підказали програму screen reader, і це стало моїм вікном у світ цифрових технологій. 

З часом я зацікавився IT, пройшов курси з цифрової доступності, знайшов компанію для практики і отримав сертифікат. Найбільшим викликом став пошук роботи. Я писав резюме, шукав вакансії, і після численних спроб мені відповіли з ЕРАМ. Супровідний лист зіграв вирішальну роль. Уже два роки я працюю в компанії, з минулого року — на позиції middle.  

Перші дні в компанії були складними через процес онбордингу — багато інформації було недоступно для мене як незрячого. Однак завдяки допомозі колег я впорався, почав працювати на проєктах і потрошку впливати на зміни внутрішніх систем. Відтоді я маю мету — допомагати робити цей світ доступнішим. Я допомагаю розробникам зрозуміти, як люди з різними порушеннями користуються їхніми продуктами, якою має бути архітектура рішення, що треба враховувати на початку розробки. Це важлива місія, особливо під час війни — безбар'єрність має стати частиною не тільки нашого майбутнього, а й теперішнього.  

Після серії внутрішніх зустрічей і напрацювань на тему доступності всередині ЕРАМ сформувалась невелика команда, яка підготувала окрему лекцію для студентів технічних вишів. Жартуючи, я кажу, що займаюся цим, бо мені набридло тестувати помилки доступності цифрових рішень. Якщо серйозно, в Україні щодня більшає людей з порушеннями. Щоб вони могли продовжувати користуватися різними цифровими рішеннями, щоб їх життя було комфортним, ми мусимо бути першими в цьому напрямі.