article-spots
article-carousel-spots
programs
Історії

Мобільна розробка - це необмежені можливості для розвитку та цікаві професійні виклики!

7 жовт 2024

Олександр Ленівенко, Senior Software Engineer, EPAM Ukraine, один з авторів курсу по Android, розповідає про те, чому мобільним розробникам не варто ігнорувати вивчення «старої доброї мови Java», про роль мотивації в професійному розвитку і про те, як мікроконтролери привели його ... в розробку додатків для смартфонів.

«Я завжди цікавився програмуванням, – розповідає Олександр Ленівенко, – але після випуску з НТУ «Харківський політехнічний інститут» працював в абсолютно іншій галузі. І переконався, що жодна інша сфера не дає бажаної професійної реалізації. Першою серйозною перешкодою на шляху до розвитку в IT стала повна відсутність знання англійської мови. У школі я вивчав французьку, тому довелося починати мовну підготовку «з нуля», на спеціалізованих курсах. Одночасно я «підтягував» знання Java, яку в університеті ми не вивчали."

Мобільна розробка – це динамічність, гнучкість і можливість створювати додатки, якими користуватиметься велика кількість людей. А ще мене, напевно, привабив контраст з мікроконтролерами, які були моєю спеціалізацією в вузі. Робота з ними – задача значно вузькопрофільніша.

Основним напрямком розвитку я вибрав Android. На відміну від iOS він не передбачає значних обмежень з «залізом»: писати можна на будь-якому пристрої з Windows або Linux.

Після перших самостійних кроків у навчанні я зрозумів, що без допомоги ментора буде дуже складно зорієнтуватися у розмаїтті ресурсів і підходів, і почав шукати компанії, які надають можливості для навчання. Так почався мій шлях в ЕРАМ.

У 2017 році я вступив на курс з мобільної розробки, згодом попрактикуватися на навчальних проєктах в pre-production лабораторії і перейшов на Junior позицію. Протягом наступних трьох років, поєднуючи роботу з постійним навчанням - як самостійним, так і на численних внутрішніх програмах компанії, я «доріс» до Senior позиції. Подібний випадок не поодинокий, але швидкий розвиток вимагає чималих зусиль і серйозної мотивації.

Починаючи з рівня Middle, я беру участь в освітніх програмах компанії у якості лектора і ментора. Викладання дуже сприяє власному професійному зростанню, допомагає розвивати презентаційні навички і прокачувати soft skills. Крім того, пройшовши весь шлях «з нуля», я чітко розумію, що саме необхідно студентам, як можна зробити навчальну програму ще кориснішою та актуальнішою, а робота на реальному проєкті дозволяє відстежувати тренди індустрії».

Рекомендації Олександра Ленівенка тим, хто робить перші кроки в Android розробці:

  1. Вивчати англійську. Технології мобільної розробки розвиваються настільки швидко, що підходи застарівають раніше, ніж з'являється переклад відповідної англомовної літератури або технічної документації. Тому - читайте оригінали.
  2. Починати з бази, в нашому випадку — це Java. Незважаючи на появу і розвиток Kotlin, Java досі є важливим компонентом у мобільній розробці. Деякі з проєктів неможливо переписати, тому потрібно бути готовими до того, що доведеться працювати з обома мовами навіть у рамках одного проєкту. Наш курс містить всі необхідні теми, але студенту з ґрунтовною базовою підготовкою буде легше опановувати інтенсивну програму з великою кількістю домашніх завдань. Під базою мається на увазі знання синтаксису Java, основ ООП, розуміння роботи з колекціями.
  3. Не сприймати відсутність технічного бекграунду як перешкоду або недолік. Наявність профільної освіти та досвіду, безумовно, є «плюсом», але головним компонентом успіху залишається мотивація. Будь-які прогалини в знаннях можна ліквідувати вже в процесі роботи і спілкування з більш досвідченими колегами.
  4. Працювати над пет-проєктами. Це надзвичайно важливо для професійного розвитку, оскільки в робочому проєкті зазвичай використовується лише одна або дві технології, а висококласний фахівець повинен впевнено володіти різними.
  5. Бути готовим постійно оновлювати знання. Розвиватися і стежити за новинками. Google щорічно презентує безліч власних розробок, покликаних оптимізувати user experience (і додати матеріалу для вивчення розробникам). Крім того, потрібно стежити за сторонніми бібліотеками, написаними такими самими девелоперами, як ми.
  6. Любити свою спеціальність. Коли людина займається улюбленою справою, вона з задоволенням приділяє час професійному розвитку. І це справедливо не тільки для мобільної розробки.


Ресурси для знайомства з основами Android Development:

  1. Безкоштовні курси від компанії Google
  2. Власний ресурс компанії-розробника Kotlin JetBrains


Не пропустіть можливість зареєструватися на Android Laboratory в ЕРАМ Campus і почати знайомство з цікавим світом розробки мобільних додатків.