Нетехнічні професії в ІТ. Розповідаємо про професію ІТ Рекрутер, що потрібно знати та вміти, щоб ним стати.
Динамічна, цікава та перспективна галузь ІТ приваблює багатьох. Але далеко не всім до вподоби інженерні професії. Якщо розробка, тестування або адміністрування мереж – не ваш шлях, можливо, варто звернути увагу на так звані «нетехнічні» професії. Однією з найпопулярніших серед них є ІТ рекрутинг.
У чому полягає специфіка роботи ІТ рекрутера, як відбувається пошук кандидатів та чи повинні ці фахівці бути експертами у технологіях? Розбираємося в питанні разом з Оксаною Бешлей, Senior recruiter, ЕРАМ (Львів) та Ольгою Овчинніковою, Talent Acquisition Team Lead, ЕРАМ (Київ).
Чим робота рекрутера в галузі ІТ відрізняється від роботи в інших індустріях?
Оксана Бешлей: Порівняно з іншими галузями, ІТ – це більш ресурсновитратна індустрія для рекрутера. Нам доводиться знаходити вузькоспеціалізованих фахівців, чий набір навичок та досвід відповідатимуть певним критеріям. Знайти оптимальну кандидатуру буває нелегко. До того ж, кількість вакансій на ринку зараз більша за кількість кандидатів.
Ольга Овчиннікова: Cпецифіка роботи ІТ рекрутера – високий темп, конкурентність, нескінченний потік, величезна кількість інформації, постійни зміни. При цьому галузь дуже цікава та перспективна.
Що входить до обов’язків ІТ рекрутерів?
Оксана Бешлей: повний робочий цикл ІТ рекрутера розпочинається з отримання вакансії в роботу і завешується першим робочим днем нового співробітника. Якщо описати процес поетапно, то він складатиметься з таких стадій: ми отримуємо вакансію, деталізуємо вимоги (рекрутер повинен максимально чітко розуміти, хто саме потрібен в команді проєкту), після цього починаємо працювати з каналами пошуку. Ми користуємося в роботі як пасивними каналами - це розміщення вакансій на ресурсах career.epam.com, DOU, Djinni тощо та у соцмережах, так і активними – це спілкування в профільних спільнотах, реферальні канали. Після цього ми розмовляємо з кандидатами, розповідаємо про внутрішіні процеси в компанії, організовуємо технічне інтерв’ю та готуємо учасників до нього. По завершенні - надаємо зворотній зв’язок, незалежно від результату. Фінальний етап – це пропозиція про роботу. Важливо, щоб людина відчувала підтримку з боку рекрутера з моменту першого контакту до першого робочого дня в компанії. Якщо коротко, рекрутер- це менеджер між усіма стейкхолдерами процесу найму кандидатів.
Ольга Овчиннікова: IT рекрутер – це такий собі восьминіг, який щодня жонглює великою кількістю задач. Він знає, де шукати розробників, як з ними спілкуватися і вміє зацікавити їх своєю пропозицією. Крім пошуку і співбесід з кандидатами, рекрутер комунікує з наймаючими менеджерами або безпосередньо з замовниками, а також займається аналітикою, звітністю, іноді навіть маркетингом та PRом. В деяких компаніях рекрутер може поєднувати обов’язки HR, проводити первинну адаптацію співробітників, формувати бренд компанії.
Якими інструментами та технологіями користуються в роботі ІТ рекрутери?
Оксана Бешлей: основні інструменти – це LinkedIn, професійні групи у соцмережах, GitHub, спільноти, створені інженерами.
Ольга Овчиннікова: Для пошуку кандидатів IT-рекрутери використовують LinkedIn, AmazingHiring, GitHub, Stack Overflow, онлайн інструменти (Turbo hiring, X-Ray), чати та спільноти IT-рекрутерів. Потужний ресурс для анонімного пошуку роботи, популярний серед ІТ спеціалістів – Djinni. Для автоматизації процесу рекрутингу спеціалісти часто використовують хмарну платформу керування проєктами Trello.
Який мінімум технічних знань повинен мати ІТ рекрутер для старту у професії?
Оксана Бешлей: Знати усі технічні нюанси не може навіть найдосвідченіший ІТ рекрутер. Для початку роботи необхідно розуміти життєвий цикл продукту, знати особливості процесу розробки та ролі того чи іншого спеціалісту на проєкті. Інше приходить з досвідом. Ви й самі не помітите, як згодом зможете просто та зрозуміло пояснювати друзям різницю між фронд-енд та бек-енд розробкою. Варто зауважити, що серед нас практично немає фахівців з суто технічним досвідом. Для рекрутера важливіші комунікативні навички, вміння врахувати та збалансувати інтереси усіх зацікавлених сторін.
Ольга Овчиннікова: Рекрутер не повинен володіти мовами програмування або бути технічним експертом у якійсь галузі IT. Але у рекрутера має бути технічна грамотність, розуміння циклу розробки та знання ІТ ринку – це базис для входження в професію. Щоб грамотно налаштувати пошук розробників, рекрутеру потрібно розуміти класифікацію мов програмування, знати основні фреймворки та бібліотеки, знати, які технології застарілі, а які актуальні.
А як щодо володіння англійською мовою?
Оксана Бешлей: більшість компаній ІТ галузі працюють на міжнародному рівні, тому B1+ і вище – це необхідний мінімум для рекрутера. Це допомагає як розібратися із вимогами до вакансій, так і виконати первинну перевірку рівня мови кандидата.
Ольга Овчиннікова: ІТ рекрутер повинен мати навички розмовної англійської, якщо використовувати загальноприйняту класифікацію – це В1+.
Кому буде цікава професія ІТ рекрутера та які навички потрібно «прокачувати» для розвитку у спеціальності?
Оксана Бешлей: Людина, яка обирає цю професію, має вміти критично мислити, вислуховувати думки усіх залучених сторін та аналізувати інформацію. Знаходити індивідуальний підхід до кожного кандидата та запобігати конфліктним ситуаціям або вирішувати їх, мінімізуючи негативні наслідки. Вміти зацікавити кандидатів та поспілкуватися на позитивних нотах. Певною мірою у цьому допоможе попередній досвід у психології, маркетингу, продажах, тобто усіх сферах, які вимагали тісного контакту з людьми.
Ольга Овчиннікова: Відмінність IT-рекрутмента полягає в тому, що ринок праці в IT є ринком кандидата, попит на спеціалістів перевищує пропозицію, а вакансій більше, ніж кандидатів. Це робота у висококонкуретному середовищі, відповідно хороший IT рекрутер має бути багатозадачнним, стресостійким, гнучким, уміти швидко адаптуватися та працювати під тиском, а також відзначатися швидкістю в роботі і націленістю на результат.
Вигорання та емоційне виснаження – один з мінусів професії, тому необхідно також навчитися грамотно розподіляти робоче навантаження і вміти відпочивати.
Якщо ви зацікавлені в розвитку в ІТ рекрутингу, не пропустіть старт нових наборів для даного напрямку! Підпишіться на поштову розсилку, щоб першими отримувати повідомлення про нові програми. А, поки ви очікуєте, радимо добре підготуватися до старту кар'єри і почитати більше про навчання в EPAM University в нашому блозі.