Можна пройти курс іноземної мови або займатися з репетитором онлайн, а можна навчатися самостійно, з аудіокнигами. Кращими практиками ділиться викладач англійської з харківського офісу Анна Рева.
Аудіокниги можна слухати за кермом, в черзі, прямуючи в супермаркет, готуючи вечерю вдома. В iTunes та Play Market є тисячі книг відомих авторів у найрізноманітніших жанрах. Не виходить зорієнтуватися самостійно? Ось три корисних ресурси від Ані:
- Scribd. На цьому ресурсі можна слухати й читати книжки, є вибір і серед журналів.
- Audible. Портал належить Amazon. На ньому знайдете величезний вибір аудіокниг: від класики до сучасної літератури.
- Audiobooks. Цей ресурс також може похвалитися солідним асортиментом творів. Щоправда, сучасної літератури менше, ніж, наприклад, на Audible.
Усі три сервіси вимагають оформлення підписки. Але протягом першого місяці ви зможете слухати улюблені книжки абсолютно безплатно.
Як підібрати аудіокнигу?
Шукайте гарно начитані книжки
Бридкий голос відіб’є вам будь-яке бажання слухати! Я обожнюю “Щоденники Бріджет Джонс” – щороку передивляюся цей фільм і з задоволенням читаю книгу, однак в аудіо слухати її не можу. У мене особисте несприйняття тембру та інтонації Tracie Bennett. Мені було складно пробиратися крізь “Гру Престолів” начитану Roy Dotrice – голос хрипкий і на любителя, проте альтернативи, нажаль, немає, а читати з паперу чи екрану для мене теж не варіант.
Обирайте ту книгу, яка була б вам цікава українською чи російською
Якщо, приміром, Ернест Гемінґвей ніколи не викликав у мене зацікавлення в перекладі, то й в оригіналі мені його читати не захочеться. Соціальні теми та про війну – це “NO-NO” для мене будь-якою мовою.
Обирайте сучасну літературу для більшої користі
Якщо ви слухаєте книгу для задоволення, то жодних обмежень немає. Однак, якщо аудіокнига для вас – це інструмент, щоб покращити розуміння та “набратися” якихось сучасних фраз, то подумайте двічі, перш ніж взятися, скажімо, за Діккенса або Мартіна. Чи потрібні вам фрази та звороти з ХІХ сторіччя (ви ж не розмовляєте російською мовою Толстого і Достоєвського)?
Зупиніть свій вибір на багатосерійних творах
Вірите чи ні, але й у письменників обмежений словниковий запас: у них є набір улюблених фраз і зворотів, тому по кількох томах слухати буде набагато легше. Крім того, ви звикнете до реалій вигаданого світу, запам'ятайте персонажів з їх атрибутами і характеристиками, зануритесь в сюжетні перипетії і почнете слухати книгу заради самої книги, а не виключно для користі.
Обирайте гостросюжетні книжки
Якщо сприйняття на слух – не найсильніша ваша риса (багато хто відзначає, що слухати книжки й рідною мовою непросто), то ви періодично будете поринати в світ мрій та фантазій. Тому я раджу слухати книжки, сюжет яких триматиме вас у напруженні: детективи, трилери, антиутопії та фантастика стануть чудовим вибором.
Чого уникати при виборі аудіокниги?
Поганої начитки та неякісного звуку
Книга має приносити естетичне задоволення, а не бути химерною формою катування.
Складної класичної літератури
Якщо ви не справжній фанат такої літератури, мови та епохи в цілому, то класика – не найперший ваш вибір. Відпрацюйте навичку на сучасній літературі, а вже потім “пірнайте” в XIX сторіччя й раніше.
Філософсько-абстрактної літератури
В аудіоформаті вам часто не вистачатиме часу для заглиблення у філософію. То чи варто слухати, якщо немає можливості почути?
Топ аудіокниг англійською з чудовою озвучкою від Анны Реви:
Зверніть увагу: цей перелік підійде тим, у кого рівень англійської мови не нижчий за Intermediate.
- Harry Potter начитаний Jim Dale (7 книг). Книги про пригоди чарівника Гаррі Поттера та його друзів Рона Візлі й Герміони Ґрейнджер.
- Twilight від Ilyana Kadushin (4 книги). У “Сутінках” розповідається історія сімнадцятирічної дівчини, яка закохалася в свого однокласника-вампіра. Серію аудіокниг варто послухати з тієї ж причини, що й Гаррі Поттера: чудова начитка і 12-20 годин звучання в кожній частині.
- Shopaholic series (8 книг). Серія книг про пригоди шопоголіка Беккі Блумвуд. “Шопоголік” - легка для сприйняття комедія з цікавою лексикою і приємним озвученням.
- Atlas Shrugged. “Атлант розправив плечі” – це роман-антиутопія вперше опублікований у 1957 році. Сюжет розповідає про прихід соціалістів до влади у всьому світі. Америка поступово занурюється в хаос і темряву. До цієї аудіокниги потрібно дослуховуватися: оповідь йде від кількох осіб, тому необхідно тримати концентрацію, щоб не пропустити момент зміни оповідача.
Аня також радить слухати підліткові антиутопії. Каже, що мова в аудіокнигах такого жанру не складна, можна розслабитись.
- Divergent (4 книги). В циклі книжок розповідається про антиутопічне Чикаго майбутнього. В ньому живе суспільство, члени якого вигадали спосіб уникати конфліктів і підтримувати порядок довкола. Вони створили п’ять фракцій: “Правдолюбство”, “Безстрашність”, “Ерудиція”, “Товариськість”, “Альтруїзм”. Підлітки, які досягли 16 років, мають пройти тест, який визначить до якої з п’яти фракцій вони належать. Головна героїня виявляється дивергентом – людиною, яку неможливо віднести до жодної з фракцій.
- Maze runner (4 книги). “Той, що біжить лабіринтом” – це історія підлітка, який потрапив ліфтом до Глейду – квадратного простору, оточеного лабіринтом. Разом із ним замкнено ще 60 підлітків. Усі вони втратили спогади і пам'ятають лише свої імена. Близько трьох років юнаки намагаються знайти вихід з лабіринту.
- Hunger games (3 книги). Історія про показові ігри на виживання, за якими стежить “онлайн” весь світ, триматиме вас у напруженні до самого кінця.
Книги, які варто послухати
- Shantaram (43 години). Головний герой книги – колишній письменник і грабіжник, який втік з австралійської в'язниці, де відбував 19-річний строк покарання. Через деякий час, проведений в Австралії та Новій Зеландії, з фальшивим паспортом він приїздить в індійський Бомбей, де знайомиться з місцевими мешканцями та іноземцями. Йому дають індійське ім'я Шантарам, яке в перекладі означає “мирна людина”. У Бомбеї герой займається посередництвом у дрібних нелегальних оборудках і так заробляє на життя. У Шантарама з'являється багато знайомих в кримінальних колах. Він знову потрапляє до в'язниці, а після звільнення починає працювати на великого бомбейського мафіозі.
- Ready Player One (15 годин 41 хвилина). Події книги “Першому гравцю приготуватися” розгортаються в 2045 році. Світ все більше охоплює безлад, і в цей час з'являється комп'ютерна гра, яка занурює гравця у віртуальну реальність, відволікаючи його від інших нагальних проблем. Мільярдер, який створив цю гру, помирає. В своєму заповіті він повідомляє, що залишить свій статок тому гравцю, який зможе відшукати приховане у грі великоднє яйце. Люди по всьому світі починають змагатися за цей приз.
- The Circle (13 годин 43 хвилини). Головна героїня Мей нещодавно закінчила коледж. Вона влаштовується працювати у глобальну інтернет-компанію “Сфера”, яка об’єднує в єдину систему електронну пошту своїх користувачів, сторінки в соціальних мережах, інформацію про банківські картки та покупки. Світ проінформовано про кожен крок. Від інформації про людину в соцмережі залежить її успіх, а кожна зайва хвилина, прожита поза камерами стеження, визначає рівень її асоціальності. “Сфера” позиціонує себе як компанія-монополіст, яка прагне зробити світ відкритим і прозорим.
Порада від викладача: якщо ваш рівень – beginner/elementary/pre-intermediate, зверніть увагу на більш прості аудіокниги від Pearson або Oxford, які спеціально адаптовано для початківців.
Студентам з рівнем до Intermediate я рекомендую формат “слухати–читати–слухати”», – говорить Аня. – «Спочатку людина слухає аудіо і намагається зрозуміти суть. Потім читає текст і знаходить незнайомі слова, підкреслює їх, виписує, перекладає. Після цього прослуховує ще хоча б раз, щоб зрозуміти скільки нових слів вона змогла почути». Втім, якщо ваша мета – досконало розмовляти англійською, лише аудіокниг буде недостатньо. «Аудіокниги – це один з допоміжних методів вивчення англійської», – говорить Аня. – «Вони допомагають вловити ритм, інтонацію іноземної мови, а також підтримувати та розширювати словниковий запас.
Ще один зі способів розвинути інтерес і підтягнути англійську самостійно – слухати подкасти, радіо, новини – підбірки ми вам уже пропонували у попередніх статтях.