article-spots
article-carousel-spots
programs
Soft skills

10 простих, але ефективних способів завалити співбесіду в Лабу

28 січ 2020

"Так, пам’ятаю його. Стояв під дверима RD лабораторії , вкотре зосереджено перечитуючи конспект. Видно було, що дуже хвилювався. Але даремно, він успішно пройшов на .Net", - згадує одного з кандидатів у київській лабі Марія Басюк.

«Хоча ми не вимагаємо якихось над-знань, проте готуватися до співбесіди варто. Ми навіть ділимося корисними посиланнями, матеріалами, які будуть обговорюватися на співбесіді», - додає Олексій Дишлевий, керівник EPAM University Programs в Києві та Вінниці.

А от чого не треба робити, що може завадити отримати корисні знання та навички і «завалити» вхід в ІТ, – ми вирішили запитати у досвідчених тренерів, керівників лабораторій. За роки існування RD сервісу в ЕРАМ траплялося різне, тут ми зібрали найпоширеніші помилки кандидатів:

  • Ситуація «недозаписався». Частина бажаючих, які реєструються на сайті training.epam.ua, вирішує, що для вияву свого бажання навчатися цього досить. «Самі мене знайдуть, опитають, запросять», – очевидно, думають вони. Насправді система наборів все ще працює по-іншому: реєструєтесь на сайті, обираєте напрям для навчання, лишаєте заявку на набір.
  • Обірваний зворотній зв’язок. Вказувати невірний контактний мейл/телефон, лишати заявку без підпису, не перевіряти мейл, який вказали при реєстрації на курс. Тут без коментарів: ваше бажання навчатися ІТ-спеціальностям лишиться мрією.
  • І навпаки – спамити. Зареєструватися і щодня телефонувати, писати в меседжер, на мейл з питанням: «Ну коли ж зі мною зв’яжуться? Як там мій результат?». Наберіться терпіння, з вами дійсно сконтактують у зазначений час. Зі всіма кандидатами обов’язково зв’язуються.
  • Домовитися про співбесіду, не прийти, не попередити. Звісно, потім ви можете спробувати ще раз зареєструватися, але цей епізод може мати вплив на подальшу ситуацію. До речі, приходячи на співбесіду, беріть з собою документи, посвідчення особи.
  • Лукавити. Наприклад, зареєструвати три мейли, щоб отримати можливість тричі пройти співбесіду. Або приписувати собі проекти, в яких ви не брали участі. Захвалювати себе або ховатися за зайвою скромністю – не варто. Будьте чесними, як відомо це – найкраща політика. 
  • Не готуватися. Будемо відверті, є «зірочки», які можуть прийти без підготовки, і попередній досвід дозволить їм пройти співбесіду успішно. Але це скоріше вийняток, ніж правило. Готуйтеся! Шукайте підбірки книжок, джерела інформації, поради бувалих, в тому числі і на сайті training.epam.com.
  • Не знати англійську і думати, що цього ніхто не помітить. Є такий жарт, що найголовніша мова програмування сьогодні – це англійська. Але це не жарт. Ми серйозно. Для того, щоб потрапити на навчання, бажано володіти англійською на рівні В1. Є купа онлайн ресурсів, де можна попередньо себе протестувати і при необхідності підтягти. Не забудьте до співбесіди пройти тест англійською онлайн.\
  • Відповідати односкладно «так/ні» або «yes/no». На інтерв’ю, де перевіряється рівень розмовної англійської, вміння комунікувати, працювати в команді, від вас чекають розширених відповідей. На практиці, обираючи між кандидатом з середніми технічними знаннями та високими навчиками soft skills та кандидатом з високими технічними знаннями та середнім рівнем soft skills, вибір скоріше впаде на першого. Отже, співбесіда - це ваша можливість показати своє вміння презентувати себе, взаємодіяти, вести перемовини. 
  • Будьте послідовними. Трапляється, що на питання «Чому ви обрали напрям Java або тестування?», кандидати відповідають: «Просто це був найближчий за датами набір» або «Мій брат/сусід/одногрупник казав, наче норм». Варто попередньо розібратися, чи дійсно вам подобається та чи інша технологія, оскільки передбачається, що ви будете довго її вивчати і працювати з нею. Покажіть ваш системний підхід, а не просто імпульсивне рішення чи розуміння на рівні хвилинного гугл пошуку. Інколи бувають випадки, коли кандидати записуються на один напрямок, а на співбесіді розказують, що «закохані» в інший. Це див
  • Настрій «я все знаю», «я прийшов – учіть мене» або «не буду це вчити, бо воно мені не потрібне». Потрапивши на навчання, важливо не тільки слухати тренерів, виконувати завдання, але і самому «копатися», самонавчатися, читати рекомендовану літературу, виходити за встановлені рамки. Поганий початок обіцяє думка «попробую, а далі буде видно». Не буде, об’єктивно оцінюйте свої сили. Навчання – це гра в довгу. Успішним буде той, хто обере вірний пріоритет – навчання, дозвілля, хобі тощо. Навчання може бути вашою першою, але не останньою сходинкою в кар’єрі ЕРАМ. 
32