article-spots
article-carousel-spots
programs
Soft skills

5 якостей людини майбутнього. Розвивай сьогодні, щоб бути переможцем завтра

4 черв 2019

Розвивайте ці 5 вмінь і зможете жити/вижити/конкурувати в майбутньому.

Окей гугл, перенеси нас до неандертальців. Холодно, голодно, небезпечно. Неандертальці мали бути в чудовій фізичній формі, щоб нападати і тікати, вміти гуртуватися, щоб скинути мамонта в прірву. І власне, цього вже вистачало для життя.

Окей гугл. Тепер давай в 19 століття. Для успіху в житті краще народитися в поважній сім’ї, мати дворянське походження, хороші зв’язки, кілька десяток сіл, знати французьку і вміти танцювати мазурку.

Окей гугл. З 2019 роком більш-менш зрозуміло. Інформації багато - часу мало. Вміти розставляти пріоритет і фокусуватися на головному – must для виживання.

Окей гугл. Як там справи в далекому майбутньому? Людям вже не треба ходити на роботу, все виконують роботи і програми? Лишається тільки гедонізм і мистецтво?

Поки що ні гугл, ні футурологи не знають, до чого призведе динамічний розвиток життя на Землі. Але дякуючи роботі Економічного форуму в Давосі достеменно відомо, які вміння будуть необхідні людині в умовах життя на супершвидкостях.

1.    Критичне мислення

2.    Емоційний інтелект

3.    Креативність

4.    Управління людьми

5.    Вміння аналізувати дані і приймати швидкі рішення

6.    Гнучкість

7.    Навички ведення переговорів

8.    Орієнтація на обслуговування

9.    Рішення комплексних задач

10. Взаємодія з людьми

В цій статті ми зосередимось на перших п’яти з них, і спробуємо надати інструменти «для тренування», щоб уникнути долі неандертальців. До речі, одна з гіпотез щодо зникнення неандертальців стверджує, що вони не витримали конкуренції з боку людини розумної. Тому, вперед до справи:

1. Критичне мислення

Всі ми чули це словосполучення. Але що означає насправді мислити критично? За словами Вікіпедії, суть критичного мислення полягає в ухваленні ретельно обміркованих та незалежних рішень. Отже, це про науку, покладання на факти, усвідомленість і самовдосконалення. Кількість інформації, яку зараз опрацьовує людський мозок щодня, колосальна. Тому щоб рухатися далі, приймати рішення, важливо оцінювати твердження коректно.

Що подивитися:

-       українські фахівці радять курс на Prometheus «Наука повсякденного мислення». Чому люди інколи більш схильні вірити в неправдоподібні речі? Які методи використовувати, щоб перевірити достовірність інформації? Словом, курс навчає, як не стати об’єктом обману, самообману і маніпуляцій.

-       на Lynda є чудовий курс присвячений розвитку критичного мислення.

2. Емоційний інтелект

Емоційний інтелект – це про те, як ми можемо розпізнавати свої емоції та емоції інших людей, вміти керувати ними, і завдяки цьому краще взаємодіяти. Переваги для тих, хто працює над своїм емоційним інтелектом, очевидні. Покращуються:

-         вміння домовлятися, вести переговори, швидкість досягнення згоди,

-         вміння вести себе в конфліктних ситуаціях,

-         вміння розпізнати вчасно власну емоцію, яка точить зсередини і уникнути розладів, неврозів, витримувати стресові навантаження тощо

Що почитати:

“Emotional Intelligence 2.0” Travis Bradberry & Jean Greaves. Практичні поради на щодень. Наприклад, для тренування навички самоусвідомлення - просто слідкуйте за собою. Записуйте, що ви робите, коли почуваєтесь добре, або коли почуваєтесь погано. Розуміння цього дасть вам можливість контролювати свій стан. Для само-керування заведіть табличку, в якій фіксуйте емоційні та логічні переваги прийнятого вами рішення. Це дозволить уникнути домінування того чи іншого способу прийняття вами рішень.Соціальна усвідомленість – про те, що на планеті є ще люди, крім вас, і в них можуть бути інші інтереси. Слідкуйте за мовою їх тіла і називайте людей за ім’ям. Щодо менеджменту стосунків – просіть фідбек, зрозумійте, яку енергію ви посилаєте в світ.

«The biggest obstacle to increasing your self-awareness is the tendency to avoid the discomfort that comes from seeing yourself as you really are»

3. Креативність

Креативність – інакше кажучи, це можливість бачити те, чого поки не існує) Звучить магічно. Але таке вміння дуже знадобиться в майбутньому. В умовах швидких змін і невизначеності важливо шукати нестандартні рішення. Потренувати креативність можна тут:

Що почитати:

«Кради як художник» Остін Клеон. Книжка не нова, але все еще актуальна, оскільки містить конкретні інструменти, як прокачати креативність. «Мислити творчо може кожний!», - переконаний автор. І оскільки в світі немає нічого нового, ідеї літають в повітрі, то їх можна «вкрасти». В кого краще красти і що потім з цим робить, як перетворювати на щось «нове і своє» – саме про це йдеться в книжці.

Що подивитися:

Abstract: The art of design. Такий собі edutainment ресурс. Він дає можливість побачити, як світові знаменитості у різних сферах дизайну живуть, працюють, як долають перешкоди і де шукають ідеї. Відпочивайте та надихайтеся. Для кого цей короткий серіал? Для всіх, кому цікаве сучасне мистецтво та дизайн.

4. Управління людьми

Управління людьми – можна сказати, це мистецтво створювати взаємовигідні умови, в яких людям буде ефективно працювати разом. Таким чином, вони зможуть об’єднуватися для вирішення завдань, надихатися, домовлятися.

Що почитати:

- «5 вад команди» (рос. «5 пороков команды) Патріка Ленсіоні. Книжка сподобається тим, хто любить простоту викладу інформації, точні визначення та фактори. Невеличкий спойлер про вади: недовіра через страх виглядати некомпетентними, страх конфліктів, безвідповідальність, байдужість до результату.

 - «Лідер та плем'я» Дейв Логан, Хелі Фішер-Райт. Розповідає про існуючі рівні культури людей та способи, як піднятися на наступний рівень. 

«Одні племена вимагають досконалості від кожного, і вони постійно розвиваються. Інші задовольняються мінімумом, щоб не бути звільненим. Що чи хто створює таку різницю в продуктивності? Відповідь: вождь, лідер племені»

5. Вміння аналізувати дані і приймати швидкі рішення

Навіть зараз каналів отримання інформації чимало: кожен меседжер, телеграм, вайбер, мейл і тд хоче повідомити вам щось важливе. І з часом їх ставатиме ще більше. Тому цінність людини, яка може аналізувати отриману інформацію і відповідно приймати найкраще рішення, зростає. Важливо, щоб це найкраще рішення було прийнято в швидко.

Що подивитися:

На Lynda є кілька цікавих курсів, як загального спрямування, так і присвячені саме швидкості прийняття рішень.

Що ж, згадаймо ще раз долю неандертальців і гоу до тренувань. Надалі ми підготуємо підбірку інструментів для розвитку решти вмінь. Якщо чекати не хочеться, ви завжди можете сказати чарівні слова «окей гугл». До речі, поки готувався цей матеріал, Google запустив курси з розвитку комунікаційних навичок: мистецтво публічних виступів, як ділитися ідеями за допомогою історій та візуалізацій, вступ до ділового спілкування, ефективне налагодження зв’язків.