«Чи можу я потрапити в EPAM University, якщо ...?», - хвилююче питання, яке чуємо найчастіше. Якщо ви третьокурсник, якщо у вас гуманітарна освіта, якщо ваша англійська не «С» Level, якщо ви вивчали розробку, але зараз хочете вивчати дизайн і т.д.? – так, у вас є можливість потрапити до нас на програми. Як краще підготуватися з огляду на обраний напрям, - готові підказати керівники лабораторій DevOps, FrontEnd, .Net та Test Automation. Роки їх роботи та спостережень перетворилися на компактні три поради, на які точно варто звернути увагу перед реєстрацією на програми.
DevOps
Не будемо приховувати, стати DevOps – непросто. Це найбільш насичена та найтриваліша навчальна програма в ЕРАМ University. Треба одночасно знати процес розробки та роботу серверів, розуміти всі етапи життєвого циклу програмного забезпечення, різні методології розробки та опанувати багато інструментів. А ще вміти будувати різні хмарні інфраструктури і не тільки. Але коли велику систему побудовано, автоматизовано і з натиском однієї кнопки запускаються відразу сотні, тисячі процесів, - десь у світі усміхається один щасливий DevOps. І ним можете бути ви. Андрій Костромицький, керівник DevOps, BA та Python Labs, підтверджує: легко – не буде. Втім буде цікаво. Що варто зробити до початку навчання на програмі DevOps, щоб полегшити подальшу адаптацію:
- Зробити щось самостійно. Наприклад, свій сайт за допомогою html, php, Java чи Python. Спробуйте – матеріалів, як це зробити у мережі достатньо.
- «Погратися» з мережами. Як щодо налаштування домашньої мережі з кількох комп’ютерів та роутера? Поспостерігайте, що і як спрацювало.
- Познайомитися з хмарними технологіями. Оскільки зараз 99,9% всього розгортається в хмарних інфраструктурах – це must. Використайте безкоштовний тестовий період, щоб «підняти» сервер, зберегти дані, розмістити свій сайт у хмарі.
А ще порада - будьте трошки дітьми: будуйте, ламайте, аналізуйте, що призвело до збою і... налаштуйте знову. Сподобалося? Можна сміливо записуватися на DevOps набір.
FrontEnd
Сергій Щербак, керівник ЕРАМ University у Львові та координатор FrontEnd Lab online, для тих, хто цікавиться ІТ рекомендує для початку пройтися цим чек-лістом.
- Багато читати. Раджу почати з W3schools.com і CodeWars.com! Тут є готові рішення та можливість працювати із завданнями самостійно. Є інші – безкоштовні і систематизовані знання, які стануть вашим першим кроком в підготовці. Для загальної ерудиції та розуміння, що відбувається в галузі - моніторте DOU, Medium, тематичні ком’юніті в Youtube. Але не тільки. Насправді майданчик не важливий. Головне, щоб ви щодня отримували дозовану та доречну інформацію і таким чином формували ваше бачення (vision). А ще краще - читати тематичну літературу в оригіналі. На тому ж Amazon.com знайдете чимало електронних версій підручників. Так, англійською ви будете читати повільно, але таке вдумливе читання не тільки покращить мову, а й сприятиме кращому засвоєнню інформації.
- Шукати людей. Потурбуйтеся про підтримку ментора. Знайти його можна на відповідних безкоштовних сервісах або ним може стати ваш знайомий ІТ-спеціаліст. Саме завдяки компетентним людям шлях в ІТ можна скоротити.
- Розберіться з технічною скіл-матрицею. Мова про те, що треба знати вже на початку і що доведеться опанувати в перспективі. Це дасть вам можливість скласти план, як це зробити. Це можуть бути навчальні онлайн програми. Але пам’ятайте, будь-який курс – це лише керівництво до дії, можливість ознайомитися з темами та підібрати допоміжні інструменти.
Ще одне важливе спостереження Сергія: у кандидатів часто виникає спокуса встигнути все і бажання «запоточити» одразу багатьох питань. Це справді дуже важко. Якщо є план – краще триматися його і йти послідовно від простого до складного. Орієнтуйтеся, що процес занурення в спеціальність може зайняти від 4 до 10 місяців, залежно від докладених зусиль і часу.
.Net
Юлія Крамар, професійна викладачка та керівниця лаби .Net в ЕРАМ, вважає, що секрет успіху у новачків будь-якого напряму – у гнучкому підході до навчання. Тому радить наступне:
- Займати проактивну позицію. Не робіть фіксацію "від і до" у знаннях, які збираєтеся опанувати. Відправні точки для старту будуть, але далі ви самі прокладаєте свій маршрут. І не забувайте про конкуренцію, - дуже мотивує.
- Не боятися, якщо щось не знаєте. Це давнє сократівське «Чим більше я знаю, тим більше я розумію, що нічого не знаю» не повинно вас збивати з пантелику. Є те, що ви вже знаєте і те, що вам належить дізнатися. Для цього треба шукати людей, ресурси, які дадуть вам потрібні знання.
- Жити в гуглі. Не чекати, доки вам прийдуть і все розкажуть. Визнати, що є ПОКИ невідомі вам знання, але ви можете їх здобути. Цю навичку цінують і під час навчання, і під час працевлаштування.
Автоматизація тестування
Кожні чотири секунди десь у світі з’являється новий цифровий продукт. За їх якість відповідають тестувальники, зокрема і спеціалісти відносно нового напряму – Test Automation. Напрям популярний, тому їх кількість щороку зростає. Керівниця QA Lab Олена Плоха говорить, що завдання автоматизаторів – написати код, який буде намагатися зламати неякісний код, на якому написано програму. Фактично влаштувати баттл кодів! Якщо ви зацікавилися цим напрямом, читайте уважно поради Олени:
- Важливо розуміти теорію тестування: які тести треба автоматизувати, щоб покрити функціональність тієї чи іншої програми.
- Знати програмування. Базові знання однієї з мов об’єктно-орієнтованого програмування (наприклад, Java, C#), якими ви будете писати програмний код.
- Знати тестові фреймворки (наприклад, Selenium). Це інструменти, які дозволяють автоматизувати дії веббраузера.
Також вам допоможе знання SQL, розуміння, як писати запити до баз даних, уявлення про Continuous Integration & Continuous Delivery процеси. Всього цього навчають в лабі.
Як бачите, поради різні, часто вони залежать від напряму (крім англійської, яка потрібна всім без вийнятку). Але є в них одна спільна риса - вони всі про ваше вміння навчатися, перенавчатися, шукати і опрацьовувати інформацію. А от чи є ви третьокурсником, чи гуманітарієм, скільки вам років або де ви живете, - ні. Тому готуйтеся і побачимося в EPAM University.