В світі технологій є чіткий поділ на моделі побудови бізнесу: софтверні та хардварні компанії, продуктові та контрактні. Вони не просто існують пліч-о-пліч, а часто протиставляються і відмежовуються один від одного через непереборні відмінності. Сучасні тренди змінюються у бік розмиття чітких рамок та інтеграції. Ми поговорили з директором Embedded- та IoT-практики компанії EPAM Сергієм Бойко, операційним директором Embedded- та IoT-практики Віталієм Божковим і керівником Physical Technology Practice Кирилом Яцко про те, як і чому ЕРАМ прийшла до нової парадигми — інтернету речей.
Продуктова модель в чистому вигляді не витримує конкуренції на фоні технологій, що швидко змінюються. Продуктові компанії часто застосовують в роботі одну технологію, з архітектурної точки зору це практично завжди один і той самий продукт. В сучасному світі сенсу володіти якимось одним продуктом просто немає. Наприклад, якщо раніше пентіумом чотири можна було користуватися кілька років і почуватися комфортно, то зараз нові процесори виходять мало не щодня. Прив’язуватися до чогось одного позбавлено сенсу. Замовникам більше нецікаво працювати з сотнями й тисячами підрядників, щоб створити продукт, їх цікавлять компетенції та технології, які дозволяють вирішувати комплексні задачі. Маючи за плечима десятки років досвіду в софтверній розробці, ЕРАМ вирішила додати практики на рівні електроніки і заліза, щоб пропонувати своїм клієнтам сервіс нового рівня. Все починалось з невеликої групи ентузіастів у EPAM Garage.
Сергій Бойко, директор Embedded- та IoT-практики компанії EPAM:
Ми починали з невеликих дослідницьких проектів, фокусувалися на вивченні різноманітних технологій, валідації та перевірці теорій, припущень або наших здогадів. Весь цей час ми набирали людей з класичною інженерною освітою, які працюють руками, віртуозно вправляються зі станками та механізмами, а також створюють ці механізми.
Щоб надавати рішення підвищеної складності, ЕРАМ почала залучати таланти з різних сфер.
Віталій Божков, операційний директор Embedded- та IoT-практики компанії EPAM:
Ми розвиваємо експертизу за рахунок підвищення інженерного рівня, набуваємо нових знань щодо технологічних тенденцій глобального ринку. Ми запрошуємо досвідчених спеціалістів, які допомагають нам вибудовувати процеси в цій практиці. Також залучаємо знання з інших джерел, наприклад, включаємо в роботу виробників електронних компонентів і спеціалізованих підрядників.
Завдяки професійній команді проект прокачався й виріс у новий бренд «Physical Technology Practice», який включає в себе:
- RnD центр. Тут ми зібрали команду Industrial Designers, Mechanical Engineers, Electrical Engineers, Firmware Developers, яка займається безпосередньо розробкою продукту.
- База Made Real Lab. Виробниче, контрольно-вимірювальне обладнання, необхідне для вирішення задач швидкого прототипування, проведення випробувань, а також метрологічного забезпечення.
Що вже зроблено:
- Зібрали велику команду з 40-50 осіб: інженерів-конструкторів, розробників електроніки та вбудованого ПЗ, техніків — тих, хто займається перетворенням інженерних ідей на прототипи.
- Команду розробників ми доповнили висококваліфікованими Quality Assurance & Compliance фахівцями, які забезпечують відповідність процесу розробки системі менеджменту якості компанії та галузевим стандартам.
- В колаборації зі спеціалістами з США, Швейцарії, Угорщини та інших країн реалізуємо проект для нашого великого клієнта – розробляємо автоматизовану медицинську лабораторію для діагностичних досліджень.
Що в процесі:
- Активно працюємо на створенням RnD центру та Made Real Lab.
- Створюємо матеріально-технічну базу, закуповуємо обладнання для швидкого прототипування та проведення випробувань.
- Готуємося до сертифікації за стандартом ISO 13485.
Кирило Яцко, керівник Physical Technology Practice компанії EPAM:
Наша кінцева мета — створити конструкторське бюро з дослідним виробництвом. Де ми зможемо створювати комплексні рішення для наших замовників, втілюючи їх найсміливіші ідеї. Для цього нам потрібні професіонали, які прагнуть працювати з передовими технологіями і розвиватися в своїй царині.
Сергій Бойко, директор Embedded- та IoT-практики компанії EPAM:
Над проектом працює команда, розподілена між Європою, США та іншими країнами. Звичайно, англійська мова та бажання зануритися в нову для себе сферу — великий плюс для спеціалістів, які хочуть до нас приєднатися. Адже в подальшому вони будуть читати документацію іноземною мовою та спілкуватися із зарубіжними колегами. Проте, найважливіше, щоб ви були в захваті від того, що робите, здатні навчатися і хотіли змінювати світ.
Компанія EPAM тепер може виконувати комплекс всіх послуг від вибору матеріалів, компонентів, проектування архітектур, механічних та електронних систем, до побудови програмного забезпечення на нижньому і верхньому рівнях, створення платформи або спеціалізованих додатків, збору аналітики, впровадження елементів машинного навчання та віртуальної реальності в рамках одного комплексного продукту. В роботі на такому масштабному проекті є свої труднощі.
Сергій Бойко, директор Embedded- та IoT-практики компанії EPAM.
Складність таких проектів на порядок вища за розробку тільки програмного продукту. Тому що розробка IoT-рішень часто пов'язана з роботою гібридної команди, в якій задіяні експерти з абсолютно різних сфер. Це й інженери-програмісти, й інженери-механіки, інженери електронної техніки, індустріальні дизайнери. І ця різношерста команда повинна працювати злагоджено, починаючи з першого етапу.
Кирило Яцко, керівник Physical Technology Practice компанії EPAM.
Чим ця взаємодія буде вищою та ефективнішою, тим більше кінцевий продукт, його функціонал та зовнішній вигляд від цього виграють. Не слід забувати, що команда на проекті працює під певними обмеженнями: конструктори залежать від матеріалів і технологій, які використовуються, інженери електронної техніки – від доступної на ринку елементної компонентної бази, програмісти – від асортименту контролерів, чіпів та процесорів
Для випуску продукту в серійне виробництво потрібно, крім всього іншого, думати про його собівартість, ергономічність, функціональність, зовнішній вигляд та конкурентоспроможність. У цій справі дуже важливо зберігати баланс. Ми можемо розробити продукт з найбільш «соковитою начинкою», але він буде важким, недоладним і страшенно дорогим. Або зібрати якісний і гарний, але цілковито непотрібний апарат. Через велику кількість завдань, складнощів та обмежень вірогідність фейлів у хардварі набагато вища, ніж в ІТ, але від цього робота стає лише цікавішою.