Що саме і для кого робить ЕРАМ? Сьогодні рідкісний випадок, коли ми трохи піднімемо завісу й розповімо про найцікавіше з перших вуст. Ми завітали на Liberty Global Day і поспілкувалися з командою одного із давніх клієнтів ЕРАМ, світового провайдера інтернету та телекомунікаційних послуг Liberty Global, розвідали подробиці проектів і дізналися як білорусам працювати в Голландії.
Хто такі Liberty Global?
Liberty Global – це найбільший постачальник кабельного інтернету за межами США. Компанія утворилась в 2005 шляхом злиття Liberty Media International, Inc. (LMI) та UnitedGlobalCom, Inc.(UGC). Стратегія компанії полягає в інвестиціях – купівлі та інтеграції нового бізнесу. На сьогодні Liberty Global володіє провайдерами в шести країнах Європи, але при цьому сам бренд маловідомий. Щоб збільшити популярність, компанія робить помітні купівлі. З найбільш значного: з 2015 Liberty Global належить серія автоперегонів «Формула E», з 2017 її «дочці» LMI – «Формула 1».
Компанія виробляє продукти в двох основних напрямках:
1. Entertainment. Сюди входять веб- і мобільні додатки, в яких можна переглядати on-demand-контент (каталог фільмів та серіалів) та linear-контент (потокове телебачення, ТВ канали). Це доволі унікальна історія, коли ці два типи представлені на одній платформі. Додатків-конкурентів практично немає. Також до цієї категорії входять set-top бокси, які Liberty Global постачає своїм клієнтам.
2. Connectivity. Продукти пов'язані з інтернетом в тому чи іншому прояві: від окремих модемів до mesh-мереж із девайсів у домі чи офісі. Щоб ефективно керувати інтернетом, виконувати різноманітні налаштування, компанія створила спеціальний мобільний додаток. Через нього, крім всього іншого, можна підключати пристрої до публічних мереж. У Liberty Global велика кількість точок доступу в Європі, мандруючи країнами провайдера, клієнти можуть вільно підключатися до WiFi.
Якщо називати цифри, то близько 6 мільйонів клієнтів компанії споживають відеоконтент, через провайдерів Liberty до інтернету підключились 9 мільйонів сімей, більше мільйона використовують ТВ платформу, ще 1 млн – мобільні додатки.
Що EPAM робить для Liberty Global?
Олександр Астапенко, головний менеджер аккаунта Liberty Global в EPAM Netherlands
EPAM працює з цим акаунтом вже більше шести років. Ми починали маленькою командою в Амстердамі, коли тільки з'явилися перші мобільні додатки компанії. Сьогодні ми працюємо з великою кількістю продуктів і проектів Liberty Global. Ми розробляємо відеоплатформу, мобільні додатки під iOS і Android, Windows Native, веб- додатки, робимо велику роботу для створення відеоконтенту і connectivity частини, будуємо data-платформу.
Кирило Кухавець, Delivery Manager, Head of Front-end practice, EPAM Netherlands:
Легше сказати, чого ми не робимо. Ми займаємось створенням end-to-end рішень: від розробки back-end з нуля до тестування продукту. Це один з випадків, коли ми все робимо самі. Фактично, це дозволяє ЕРАМ працювати як продуктовій компанії. Звичайно, є певне бачення з боку замовника, але Liberty дає нам визначену ступінь свободи.
ТВ нового покоління
Флагманський продукт Liberty Global – платформа Horizon TV. По суті, це set-top box або ТВ-приставка, яка робить ваш телевізор Smart. Horizon має свої відмінні риси, які виділяють його серед конкурентів: в 2016 році розробники інтегрували в нього платформу Twitter. Телеглядачі отримали можливість накладати живі твіти на екран програми в прямому ефірі.
Існує окрема команда Horizon GO Web, яка працює над веб-додатком, який дозволяє дивитися улюблені ТВ-канали в браузері. У розробників залишається час на креатив і експерименти: команді вдалося запустити chromecast на старому телевізорі Вітязь 2002 року виробництва.
Олександр Карлович, Lead Software Engineer, Technical PM/DM проекту Horizon GO Web:
І все спрацювало, доводячи, що розумний дім можливий навіть з нашим білоруським виробником. Зараз сфера розвивається у бік доступності. Ми робимо так, щоб будь-який контент був доступний якнайбільшій кількості людей на якомога більшій кількості девайсів. Не дивлячись на зростання популярності девайсів і відеоконтенту, технології та відеострімінг йдуть в уніфіковану мережу. Зараз робити стрімінг стає цікавіше й простіше. Тому що є common way: можна запустити і chromecast, і веб-додаток, і мобільний софт, використовуючи при цьому одну й ту саму технологію.
Максим Шастель, Lead Software Engineer:
Веб-додатки – це зараз актуально. Статистично, люди споживають в рази більше інформації, а отже попит на будь-який додаток, який націлено на передачу контенту, буде зростати. У нас півтора мільйони унікальних користувачів на місяць. Зараз тенденції переходять від простого споживання до зручності й отримання певного досвіду при перегляді відео. Наскільки швидко та без перешкод я можу отримати доступ до інформації, за допомогою яких пристроїв і якої кількості, чи можу я синхронізувати девайси, наскільки якісний сам контент.
Телеметрія й аналіз даних
Liberty Global – це велика компанія, яка знаходиться в постійному русі. Команда повинна відповідати високому ритму і оперативно покращувати сервіси. Щоб зміни приносили користь, перед прийняттям рішення необхідно провести аналіз.
Кирило Лис, Senior Manager, Technology Consultant Data Analytics практики EPAM:
Розуміння даних принесло неабияку користь бізнесу. Зараз ми побудували базу, складніші звіти і підходимо до того, що можемо на таких даних робити доволі чіткі прогнози. Наприклад, йде сигнал про те, як на опорних мережах споживається трафік і як він передається. Там дуже багато обладнання, сигнал генерує кожна одиниця техніки. Ми створили рішення, яке відстежує будь-які відхилення. Сигналів дуже багато, складно слідкувати руками й очима, тому намагалися оптимізувати процес. Рішення зможе завчасно сказати, де й коли може з'явитися нове відхилення. Розробка пока не може самостійно усунути несправність, але може показати, що є проблема і де вона знаходиться.
Надійність розробки
Розробники акаунта Liberty Global приділяють особливу увагу якості власної роботи та надійності системи, яку будує команда.
Володимир Мігуро, Solution Architect, веде SA практику в EPAM Netherlands, директор з розробки Liberty Global
Надійність – це основний атрибут якості, про який всі говорять. Чим далі ми живемо, тим щільніше в наше життя входять комп'ютерні системи, ми вже в принципі не можемо існувати без них. Відключення електрики 50 років тому було звичною справою, зараз день без світла, інтернету і всіх гаджетів в цілому перетворюється на катастрофу. Така ж ситуація і з системами, які ми будуємо. Якщо вони припинять роботу в момент якого-небудь катаклізму, то це вже зовсім критично. Тут дуже важливий кожен член команди. Без людей ми не зможемо побудувати надійну систему. Її якість залежить від того, наскільки втомився інженер, як він відреагував на певний алерт, як він його відпрацював і так далі. Людина повинна підтримувати систему, враховувати її особливості, допомагати і постійно навчатися ефективно працювати з цією системою.
Чому Liberty Global?
У розмові кожен з членів команди поділився особистою історією знайомства з акаунтом. Деякі працюють на проектах для Liberty Global більше п'яти років. Говорять, акаунт вміє підтримувати інтерес до свого продукту, допомагає інженерам розвиватися і проявляти ініціативу.
Кирило Кухавець, Delivery Manager at EPAM Netherlands & Head of Front-end Practice at Liberty Global:
Ця компанія дуже тісно пов'язана з моєю кар'єрою. Я прийшов сюди в 2013 році простим інженером і пройшов всі сходинки до делівері менеджера. За цей час я встиг попрацювати на трьох проектах з різними підходами, залишаючись в одному акаунті. Коли настає момент втоми, тобі хочеться щось змінити в своєму житті, Liberty Global вигадують щось, що змушує залишитися. Тут постійно змінюється технологічний стек, платформа, люди, з якими працюєш. Я ніби приходжу працювати не на новий проект, а в зовсім іншу компанію.
Кирило Лис, Senior Manager, Technology Consultant at Data Analytics Practice:
Тут необхідно вміти лавірувати між конфліктуючими інтересами сторін, аналізувати задачі, потреби і намагатися синтезувати їх у рішення, яке задовольнить усіх. Тут не кажуть, що робити від і до. Цього багато і це захопливий виклик.
Олександр Астапенко, Senior Manager of Liberty Global Account (Головний менеджер акаунту Liberty Global):
Три роки тому, приєднуючись до акаунту, я був активно залучений до стартап екосистеми і з деяким упередженням ставився до корпорацій. Думав, що вони неповороткі. В Liberty працює 20 000 осіб, але незважаючи на це вони не бояться кидати собі виклик і все змінювати. Це мене здивувало. Практично кожний рік в компанії починається зі зміни внутрішньої структури, коригування стратегії проектів і компанії в цілому. Вони дуже динамічні і часто роблять, я б сказав, ризиковані кроки. Ось цю їх відсутність остраху робити помилки на всіх рівнях я і вважаю головною перевагою компанії.
Володимир Мігуро, Solution Architect, веде SA практику в EPAM Netherlands, директор з розробки Liberty Global
У мене є дуже кумедна історія з цього приводу. Я люблю бігати. Коли жив у Мінську, бігав по Максима Богдановича. Років 6 тому я захотів прийняти участь в марафоні. Не знаю чому, але зареєструвався на змагання саме в Амстердамі. Напевне подумав, що було б кльово туди з'їздити. Поки готувався до марафону, мій хороший друг запросив мене працювати на проект EPAM для Liberty Global. І так вийшло, що я пройшов усі етапи і перебрався в Амстердам якраз до дня змагань. Я починав як архітектор на проекті Horizon GO, ми займалися мобільною розробкою. Потім я виріс в end-to-end архітектора. А після реорганізації в компанії мене попросили очолити бекенд розробку в цілому. Я досі тут, тому що мені подобається домен, унікальність деяких наших продуктів і весела інтернаціональна команда. Уявіть, поляки, білоруси, голландці, бразильці, португальці, іспанці та французи варяться всі разом і вигадують круті речі. Можливо, хлопці з Netflix і Amazon роблять краще, але ми робимо інакше.
Олександр Карлович, Lead Software Engineer, Technical PM/DM of Horizon GO Web
Це дуже цікавий домен. Інтернет-сервіси, медіа-сервіси – все те, чим люди користуються кожного дня. Всі дивляться телевізор тією чи іншою мірою, навіть ті, хто говорить, що не дивиться. Хтось дивиться олдскульний телик, хтось споживає контент через мобільний телефон, хтось «зависає» на youtube, а хтось – в apple-трансляціях. Все це старе добре телебачення, тільки в новому форматі. За 5 років роботи я зріднився з цим замовником, буквально приріс. Більше за все подобається відчувати, що продуктами, які ти створюєш, користуються люди з усього світу і навіть твоє оточення. У родичів моєї дружини, наприклад, вдома підключена наша приставка, а на телефоні – додаток Liberty. Люблю збирати фідбеки реальних користувачів, коли приїжджаю в гості.
Чим відрізняється голландський стиль в роботі?
Володимир Мігуро, Solution Architect, веде SA практику в EPAM Netherlands, директор з розробки Liberty Global
Якщо порівнювати підходи до роботи в EPAM Netherlands і EPAM Belarus, то різниці немає. Ми всі працюємо дуже багато. Якщо подивитися по офісу Liberty Global, то ввечері після шостої залишаються лише хлопці з EPAM. Голландці працюють менше, як і всі європейці. Тут дуже люблять прислів’я: «Якщо кажуть «буде зроблено сьогодні», зроблять через тиждень, а якщо кажуть «буде зроблено через тиждень», то зроблять через місяць». Вони постійно сміються й говорять, що ніхто в країні не працює. Однак при цьому товари доставляються, потяги та автобуси відправляються вчасно, тобто сама система працює. Це дивовижно!
EPAM – це не завжди офісна робота у вашій рідній країні. Це міжнародні можливості, головне знати, як правильно ними скористатися.