Яку мову програмування мені обрати? Це питання постає перед кожним початківцем в ІТ. У цій статті ми розглянемо особливості мов програмування з погляду автоматизації тестування.
Вибір мови є важливим завданням для інженера з автоматизації тестування, адже проєкти можуть змінюватися, а разом із ними можуть змінюватися і мови програмування.
Проєктний код і тести можуть бути написані різними мовами, та краще, коли це одна й та ж мова. По-перше, це дає змогу користуватися єдиною інфраструктурою — середовищем розробки, бібліотеками, плагінами тощо. По-друге, процеси розробки й автоматизованого тестування на проєкті будуть однаковими. І, по-третє, завжди можна звернутися до експертизи розробників, щоб полегшити і прискорити тестування. То яку ж мову обрати?
Java
Java є однією з найпопулярніших мов, тому ризик «розбіжності» з мовою проєкту нижчий. До того ж завдяки її кросплатформенній природі, цією мовою пишуть застосунки для більшості сучасних платформ (окрім iOS).
До переваг Java належить і те, що її екосистема охоплює велику кількість бібліотек і фреймворків, які, серед іншого, пов’язані з автоматизованим тестуванням: Cucumber — для опису тестових сценаріїв у зрозумілій формі, JUnit — для модульного тестування, Selenium — для тестування графічних вебінтерфейсів.
Головними недоліками Java є продуктивність процесів і потреба в значному просторі на диску. Втім, це можна подолати завдяки грамотній архітектурі тестів і тестового фреймворку, побудований на основі шаблонів проєктування.
Вважається, що новачкам важко опанувати цю мову. Але основна складність полягає в побудові правильних алгоритмів і структур даних, а цьому можна навчитися.
С# (.NET)
C# — ще одна мова, яка підійде для початку кар'єри в автоматизованому тестуванні. З 2016 року, завдяки платформі .NET Core, що ґрунтується на концепції «створив один раз, запускай будь-де», C# перетворилася на кросплатформенну мову програмування, яку можна використовувати на Windows, Linux, MacOS, Android, iOS та інших системах. C# дасть вам змогу легко писати автоматизовані тести для будь-яких додатків. Selenium WebDriver та Playwright чудово підходять для UI, RestSharp — для API, а Appium — для мобільної автоматизації. Якщо вам потрібно створювати тестові скрипти на C#, ви можете застосовувати синтаксис Gherkin і SpecFlow, як основну бібліотеку для автоматизації тестових скриптів, дотримуючись у такий спосіб поведінкового підходу в тестуванні додатків.
Python
Python поступається Java і C# за кількістю програмних продуктів (застосунків, що вирішують проблеми клієнтів), написаних на ній. Її популярність зросла разом із популярністю штучного інтелекту, нейромереж і машинного навчання. Хоча ядро таких технологій зазвичай написане на C++, Python широко застосовується в цих сферах для створення «клієнтського шару» програмного забезпечення, над яким найчастіше працюють інженери з автоматизації тестування.
Мова вважається порівняно легкою для вивчення. Зараз Python підтримує сучасні концепції та парадигми програмування, зокрема, об’єктно орієнтоване програмування. Ще однією перевагою Python є потужна екосистема, що включає спеціальні бібліотеки і фреймворки для автоматизації тестування.
JavaScript
JavaScript вважається мовою фронтенду. Саме тому вона користується популярністю серед спільноти тестувальників-автоматизаторів. Спочатку JavaScript була вузькоспеціалізованою мовою для написання браузерних скриптів. Однак зараз на ній пишуть серверний код і навіть програмують вбудовані застосунки, такі як платформа Raspberry PI.
JavaScript належить до родини реалізацій стандарту ECMAScript. Найпопулярнішими вважаються JavaScript і TypeScript від Microsoft. Основним недоліком JavaScript є її сильне фрагментування: забагато надлишкових бібліотек заважають сформувати загальновживаний набір.
Будь-яка з цих мов програмування підійде для початку кар’єри в автоматизації тестування. Яку з них обрати — залежить від ваших особистих уподобань і спрямованості проєктів, у яких ви хотіли б розвиватися.
Безкоштовні навчальні можливості в EPAM Campus за напрямом автоматизованого тестування шукайте за посиланням.