Кожна мова програмування, яку використовують для автоматизації тестування, має свої особливості. JavaScript тому не виключення. Дмитро Прокопук, EPAM Software Testing Team Leader, пояснив, чому JavaScript користується такою популярністю серед автоматизаторів, в чому полягають особливості мови та переваги її інструментарію.
Що потрібно знати автоматизатору про JavaScript?
JavaScript — це мова з динамічною типізацією. У динамічній типізації можна опустити визначення типів даних для змінних, воно відбувається автоматично під час виконання програми. Завдяки цьому код пишеться швидше, втім, у майбутньому через це є шанс не помітити помилки.
JavaScript — це мультипарадигменна мова: вона підтримує і функціональний, і об’єктно-орієнтований стилі програмування. З точки зору автоматизованого тестування мультипарадигменність JavaScript надає гнучкості у побудові архітектури проєкту, можливість легко та швидко писати тести.
JavaScript має найбільшу інфраструктуру пакетів для мови. Наприклад, якщо в рамках тестів вам потрібно працювати з PDF, XLS або іншими файлами, в JavaScript вже є пакет, який допоможе вам протестувати будь-який з цих форматів.
Переваги інструментів автоматизації JavaScript
Немає ініціалізації Selenium WebDriver
Selenium WebDriver — це інструмент для автоматизації дій веб-браузера. Щоб працювати з Selenium WebDriver, його потрібно ініціалізувати — тобто, оголосити. Але оголосити правильно. Для цього застосовуть різні підходи, які мають вигляд паттернів проєктування.
В JavaScript-інструментах нам не потрібно ініціалізувати Selenium WebDriver і обирати, який підхід застосувати. Розробники інструментів врахували попередній досвід і реалізували ініціалізацію драйвера за нас. У інших мовах нам потрібно самостійно оголосити Selenium WebDriver, що, по-перше, вимагає часу, а, по-друге, автоматизаторам-початківцям складно зробити правильно.
Широкий вибір
Особливо гарно це помітно на прикладі UI-автоматизації, де застосовуються три підходи до використання інструментарію JavaScript:
- Selenium based. Класичний підхід до автоматизації веб-додатків, коли ми звертаємось до браузера (Chrome, Firefox) через Selenium WebDriver.
- DevTool Protocol based. Це новий підхід, за якого ми звертаємось до браузеру не через Selenium WebDriver, а через DevTool.
- JavaScript based. У цьому випадку ми звертаємось до браузера через функціонал, реалізований на JavaScript.
Технічні можливості
Автоматизація не стоїть на місці. І з розвитком технологій фронтенду в тестуванні з’явилась необхідність працювати з Network Tab браузера без підключення додаткових бібліотек (це час на пошук, вивчення підключення), чого немає в інструментах на Java, C#, Python.
Низький поріг входу
Щоб почати писати автотести на JavaScript, достатньо:
- Вміти шукати локатори. Локатор — це рядок, який дозволяє знайти елемент (кнопка, поле для введення) на сторінці веб-додатка або сайта.
- Знати основи JavaScript. Сюди входять: типи даних, умовні вирази, робота з функціями, масивами та циклами.
- Бути знайомим з патерном Page Object. Page Object — це базовий підхід до організації проєкту автоматизації (тестового фреймворка). Почитати про нього можна тут.
JavaScript — мова фронтенду
Тому, якщо у вас веб-проєкт, то розробники точно знатимуть JavaScript і допоможуть організувати інфраструктуру тестового фреймворку, зробити ревью, написати тести.
Інфраструктура для розробки
Середовище JavaScript зростає дуже швидко. Тож, з великою ймовірністю, ви зможете знайти і використати вже готовий пакет — їх в середовищі JavaScript вже понад 1,3 млн.
Де застосовують інструменти JavaScript?
- Автоматизація веб-додатків. Переважно це емуляції дій користувача у браузері. Наприклад, автоматично можна протестувати форму входу в додаток та інші більші складні випадки.
- Автоматизація сервісів. У всіх додатків є сервіси, які реалізують основну логіку роботи додатку. JavaScript-інструменти дають можливість швидко почати їх автоматизацію.
- Автоматизація десктопних додатків, написаних за допомогою технологии Electron. Найвідоміші додатки, написані на Electron — Skype і Visual Studio Code. У JavaScript є інструменти для перевірки роботи візуальної частини і безпосередньо додатку.
- Автоматизація мобільних додатків. Мобільних додатків розроблятимуть все більше, тому автоматизація — один із трендів. За допомогою інструментів JavaScript ви зможете автоматизувати як Android-, так і IOS-застосунки.
Бажаєте вивчити одну з топ-4 мов програмування і навчитися створювати тестові фреймворки, завдяки яким продукт раніше потрапить до кінцевих споживачів? Тоді реєструйтесь на безкоштовне навчання на програми за напрямом Test Automation в EPAM University!